Author: Kasper Rasmussen

In the modern web world, user experience and the needs of the applications developed accordingly make us think about what the next step will be. Let’s admit it, this is usual for all of us.

The needs of users are changing every day; we focus on new technologies and libraries.

Although frontend is associated with “Web” and accordingly “HTML, CSS, JavaScript” when you first hear it, everything that you see on the screens of all devices with a user interface is actually included in the scope of frontend. …


Author: Kasper Rasmussen

English: https://medium.com/@oguzkilic/optimize-your-data-model-for-your-frontend-applications-with-bff-2195aec6e6cf

Modern web dünyasında kullanıcı deneyimi ve buna bağlı olarak geliştirilen uygulamaların ihtiyaçları her geçen gün bizi bir sonraki adımın ne olacağını düşünmeye itiyor. Kabul edelim ki bu artık hepimiz için olağan bir durum.

Her gün kullanıcılarımızın ihtiyaçları değişiyor, yeni teknolojiler ve kütüphaneler odak noktamıza yerleşiyor.

Frontend (Ön Yüz), her ne kadar ilk duyduğunuzda “Web” ve buna bağlı olarak “Html, Css, JavaScript” ile ilişkilendirilmiş olsa da dijital dünyada gördüğünüz kullanıcı arabirimine sahip tüm cihazlarda ekrandan size yönelen her şey aslında ön yüz kapsamına giriyor. …


Son 1–2 yıldır yapmak istediğim şeylerin ne yazık ki çok azını gerçekleştirebildim. Podcast yayını bunlardan bir tanesiydi. Özer Yılmaztekin ile birlikte “Null” Podcast adını verdiğimiz podcast yayınında 10.bölümü devirdiğimiz için sanırım bu konuyla ilgili artık birkaç şey söyleyebilirim diye düşündüm.

Öncelikle bu yazı podcast şöyle olur böyle yapılır gibi ahkam kesme yazısı değil. Zaten bu konuda ahkam kesecek son kişiyimdir muhtemelen :) Biz ne yapıyoruz, niye yapıyoruz onu anlatmaya çalışacağım.

Vaktimin büyük bir kısmını geçirdiğim frontend dünyasıyla ilgili podcast yapmayı önce kendi kendim denemeye çalıştım. Ancak insanın kendi kendine belli bir süre bir konu hakkında konuşması zordu açıkcası. Sunumlarda konuşmaktan…


Çalışan bakış açısıyla şirket kültürü, yan haklar ve koşullar

kaynak: anysoftwaretools

Geçtiğimiz ay bir duyuru yaparak şu an okumakta olduğunuz yazı için fikir alışverişi yapmak üzere geliştirici arkadaşlarla konuşmak istediğimi belirtmiştim. Bu yazı için gönüllü olan geliştiriciler ile konuşma fırsatı buldum. Her birine benzer soruları yönelttim ve cevap vermelerini istedim.

Her başlık için çalışanların bu konu hakkındaki yorumlarına yer vereceğim.

Bu yazı yazılım geliştiriciler ve onların koşulları baz alınarak yazılmıştır. Yorum sahipleri uzun yıllardır sektörde çalışmış ve çalışmaya devam eden kişilerdir.

Önceden kendilerine söz verdiğim için isimlerini paylaşmayacağım.

Yapmış olduğum konuşmaların tamamı Türkiye’deki şirketlerde çalışanların görüşlerine dayanmaktadır. Aralarında şu an yurt dışına…


Einstein’ın güzel bir sözü ile başlamak istiyorum.

“Hayat bisiklete binmek gibidir. Dengede kalmak için hareket etmek zorundasınız.”

Yılın ilk ayı biterken geriye dönüp yaptığımız hataların bütününe bakıp yeni tecrübeler edinerek ileriye doğru nasıl hareket edeceğimizi düşündüğümüz bir zamanı yaşıyoruz. En azından bu zamanlar benim için tarif ettiğim şekilde işliyor.

Zaman bence bir insanın sahip olduğu en değerli şey. Boşa harcanması da bir insanın yaşayacağı en pahalı kayıplardan. Harcadığınız zamanın karşılığı aynı değerde değilse yıllar ilerledikçe geriye dönüp pişmanlık duymak mümkün. …


Mutable & immutable veri tipleri üzerine…

Bu yazıda JavaScript dilindeki veri tiplerini ve mutability & immutability kavramlarını inceleyeceğiz.

Immutability(değişmezlik) nedir?

Değişmezlik, program akışı boyunca oluşturulan bir verinin asla değişmemesine dayanan bir konsepttir. Veri üzerinde bir değişiklik yapmak istediğinizde orijinal verinin korunduğundan ve herhangi bir değişikliğe uğramadığından, yani tamamen kalıcı olduğundan emin olabilirsiniz. Değişiklikler orijinal verinin bir kopyası oluşturularak yapılır ve eski veri ve ona yapılan referanslar korunur.

İşte bu nedenle değişmez veri yapıları ile uygulama geliştirirken verilerin uygulama içerisinde nasıl ilerlediğine yönelik farklı bir bakış açısı ile düşünmeye başlarız ve bu bize verilerin akışını izleme kolaylığı ya da büyük nesneleri hızlıca kıyaslamak…


Hangi aşamalardan geçer ve nasıl çalışır?

Stillendirmenin doğuşu ile birlikte web sıradan olmaktan çıkıp daha çok hayatımıza girmiş oldu. Her gün girdiğimiz sosyal medya sitelerine kadar geniş bir kullanılabilirliğin önünü açmış, son kullanıcının web üzerinde geçirdiği vaktin artmasında önemli bir rol oynamıştır.

3 serilik bir yazı dizisi boyunca Browser dediğimiz host environment’ların www(world-wide-web)’in görünen yüzünü son kullanıcıyla nasıl buluşturduğunu inceleyeceğiz. Daha önce JavaScript motorlarının nasıl çalıştığını anlattığım yazıdan sonra yazdığımız html ve css’in tarayıcı üzerinde yarattığı etki sayesinde ekrandaki piksellerin nasıl bir araya gelip anlamlı görüntüler çizdiğine değinmenin faydalı ve tamamlayıcı olacağını düşünerek bu yazıya başladım. Umarım okurken keyif alırsınız.

Web’in ve Css’in Tarihi


Frontend İstanbul gönüllü kişilerden oluşan bir topluluk olarak 14 Mart 2017 tarihinde kuruldu. Biraz gecikmeli olsa da ilk yıl için bir yazı kaleme almak istedim.

Acısıyla(çok şükür acı bir olay yaşamadık), tatlısıyla Frontend İstanbul topluluğu ilk yılını tamamladı. Bu ilk yıl içerisinde 11 meetup/etkinlik gerçekleştirdik. Keyifli ve bilgi dolu etkinlikler olduğunu biz değil etkinliklere katılanlar söylüyor.😊 Bu olumlu geri bildirimlerin yaptığımız iş konusunda motivasyonumuzu artırdığını rahatlıkla söyleyebilirim. Büyük bir slack grubu oluştu ve büyümeye devam ediyor. Şimdilik davetiye modeli ile slack grubuna üye alıyoruz. Buna rağmen 670+ iyi bir rakam. İstatistiklere baktığımızda sadece açık kanallar içerisinde değil üyelerin birbirleri arasında…


ücretsiz gönüllü organizasyonların amacı üzerine kişisel düşüncelerim

Son 1 yıldır faal olarak toplulukların içerisinde yer alıyorum. Daha öncesinde ise blog yazıları vb şekilde bildiklerimi diğer insanlarla paylaşmaya çalışıyordum ve hala bu şekilde paylaşmayı sürdürüyorum.

Genel olarak insanlar bunu neden yaptığımızı sorguluyor. Temel nedenim paylaşmaktan duyduğum haz. Yani aslında kendimi motive ve mutlu ettiği için yapıyorum. Mutlu etme sebebi ise fayda sağladığım kişilerin mutluluğu ve ilerlemesi. Bunu yaparken başkalarına yararlı olabilme düşüncesi önemli bir etken. Çoğu kişi sadece meetup’dan etkinliği görür ve bir şekilde gidip dinler. …


Yeni başlayanlar için kişisel tavsiyeler içerir.

Bu yazıda biraz kendi düşüncelerimden yola çıkarak yeni başlayan veya kendini mesleki anlamda geliştirmek isteyen kişilere bazı kişisel önerilerimi paylaşacağım.

Yeni başladım nasıl ilerlemeliyim? diyen kişilere teknoloji, framework, İngilizce öğren gibi şeyler önermeden önce bazı temel konular hakkında fikir aşılamak gerektiğini düşünüyorum.

Üzerinde durduğum konuları yazı ile ele almak ve ifade etmek benim için hep önemli olmuştur. Çoğu zaman önemli detaylar yazılı belgelerde saklıdır. Eğer okumayı ve araştırmayı sevmiyorsanız ve sadece video içeriklerden besleniyorsanız bu püf noktaları kaçırma şansınız çok yüksek.

Ancak bu düşünce video içeriklerin faydasız veya gereksiz olduğunu düşündürmemeli. Sadece çoğu kişiyi…

Oğuz Kılıç

Engineer @eBay, Frontend, JavaScript, Web

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store