Einstein’ın güzel bir sözü ile başlamak istiyorum.

“Hayat bisiklete binmek gibidir. Dengede kalmak için hareket etmek zorundasınız.”

Yılın ilk ayı biterken geriye dönüp yaptığımız hataların bütününe bakıp yeni tecrübeler edinerek ileriye doğru nasıl hareket edeceğimizi düşündüğümüz bir zamanı yaşıyoruz. En azından bu zamanlar benim için tarif ettiğim şekilde işliyor.

Zaman bence bir insanın sahip olduğu en değerli şey. Boşa harcanması da bir insanın yaşayacağı en pahalı kayıplardan. Harcadığınız zamanın karşılığı aynı değerde değilse yıllar ilerledikçe geriye dönüp pişmanlık duymak mümkün. Sosyal medyada her gün yaşanan ve önümüze düşen yüzlerce gereksiz hayat tespiti ve eleştirel yorumlar insanın vaktini öldüren en etkili silahlar.

Geçtiğimiz yıl sosyal medyaya ayırdığım vakitten dolayı yıl sonu pişmanlık duymaya başladım. Bu yıl sonu aynı pişmanlığı yaşamamak adına sosyal medya kullanımını azaltma kararı aldım. Telefondan bazı uygulamaları kaldırdım. Arta kalan zamanımın büyük bir kısmını daha fazla kitap okumaya ve kişisel gelişimime ayırdım.

Kitap okumanın neden çok önemli olduğunu anlatmama gerek yok sanırım. Başarılı insanların hayatlarına baktığınızda nedenini çok net anlayabiliyorsunuz. Örneğin Atatürk resmi kayıtlara göre hayatı boyunca tam 3.997 kitap okumuş. Bill Gates’in tam bir kitap kurdu olduğunu kişisel web sitesine göz atarak anlayabilmek mümkün. Örnekler artırılabilir ama bence buna gerek olmadığını biliyoruz.

Geçen yıla baktığımda 22 kitap tüketebilmişim. Sayının geçen yıla oranla artmasının önemli faktörlerinden biri iş ve ev arasında geçen zamanı sesli kitap dinleyerek geçirmem. Taşıtlarda fiziksel kitap okuyamadığım için bu şekilde vaktimi dinleyerek değerlendirmeye çalışıyorum. Hafta sonları ve akşamları ise okuyarak değerlendiriyorum.

2018 içerisinde okuyup/dinlediğim kitapların listesini yazının en sonunda paylaştım.

Bu yıl sayıyı ikiye katlamak gibi bir hedefim var. Diğer yandan listede sadece bir tane teknik kitap bulunuyor. Bunun nedeni teknik konular için daha çok blog ve makale okumamdan kaynaklı. Ancak asıl nedenim gündelik hayatta çok fazla teknik muhabbete maruz kaldığım için kafamı biraz dinlendirmek istemem.

Geçtiğimiz yıl 3 teknik yazı kaleme aldım. Sayı az gibi görünse de ben bu yazıları daha fazla teknik kaynağı araştırmak ve tüketmek için yazıyorum aslında. Yani temel amacım kendimi beslemek. Bunu yaparken paylaşıp başkalarına da fayda sağlamak.

Yazılarımı yazarken bildiklerimi pekiştirmek için bir dizi araştırma yapıyorum. Araştırma sayesinde hem daha sağlıklı bilgi verebiliyorum hem de yazmak istediğim konuyla ilişkili onlarca farklı kaynağı okuma fırsatım oluyor. Her kaynaktan farklı şeyler öğreniyorum ve bunları not ediyorum.

Bu yıl için bilgi eksikliğimin olduğunu düşündüğüm teknik konular hakkında bir liste çıkardım ve bu yıla sığdırabileceklerimle ilgili bazı öğrenme planları yaptım. Geçen yılı derine inme merakım yüzünden sürekli bir şeylerin nasıl çalıştığını, arka planda işlerin nasıl yürüdüğünü öğrenmeye çalışmakla geçirdim. Bu merakımın peşinden gitmeyi düşünüyorum.

İhtiyacım olmadığı sürece yeni kütüphane, framework öğrenmeyi düşünmüyorum. Geçen yılı aynı düşünceyle geçirdiğim için fazlasıyla mutluyum. Yenilikleri yakından takip etmeyi sürdüreceğim ancak JavaScript dünyasının hızı bazen baş döndürebiliyor.

Temele yatırım yapmış geliştiriciler için yeni araç gereçlere adapte olmak her zaman söylediğim gibi kolaydır.

Yapabilirsem amatör olarak fotoğrafçılıkla ilgilenmek istiyorum. Harika fotoğraflar çeken arkadaşlarımı gördükçe sürekli imreniyorum. Umarım bir ucundan başlayabilirim. Hobi edinmek ve iş dışında kafanızı farklı konulara yöneltmek eğlenceli olduğu kadar dinlendirici üstelik. Geçen yıl ahşap oyma işine başlamış bir süre oyalandıktan sonra yarıda bırakmıştım. Tekrar devam etme fırsatım olursa öğrendiğim bazı tekniklerle ilgili yazı bile yazabilirim. 👀

Topluluk tarafındaysa geçen yıl oldukça yorucuydu benim için. Neredeyse her ay bir etkinlik organize etmişiz. Ortalama her etkinlikte 50–80 kişiye ev sahipliği yapmışız demek oluyor bu. Üstüne 500 kişilik bir konferans düzenlemek ve bunu daha önce hiç konferans tecrübesi olmadan yapmak tek kelimeyle “yorucu”. Hatta konferans sonrası deneyimlerimi aktaracağım bir blog yazmayı düşünüp daha sonra yorgunluktan yazamamıştım. 😶

Sosyal sorumluluk tarafında gönüllü olarak bazı teknik eğitimler verdim. Uzun süredir yapmak istediğim “çocuklar için kodlama eğitimi” düşüncemi gerçekleştirdiğim için ayrıca mutluyum. Bu yıl biraz daha kapsamı genişleterek bir eğitim daha organize etme düşüncem var.

Geriye dönüp baktığımda oldukça dolu ve hareketli bir yıl geçirdiğimi söyleyebilirim.

Neyse sözü çok uzattım 2018 artık geride kaldı. 2019 tertemiz bir sayfa ve yazılmayı bekliyor. Yeni hikayeler ve nice güzel anılarla dolar umarım. Yeni ufuklar bizi bekler.

Sevgiler..

 • Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı (Mark Manson)
 • Wuthering Heights (Emily Bronte)
 • James Joyce (Dubliners)
 • Sherlock Holmes Gibi Düşünmek (Maria Konnikova)
 • Sapiens (Yuval Noah Harari)
 • Siyah Kan (Jean-Christophe Grange)
 • Kırmızı Saçlı Kadın (Orhan Pamuk)
 • Rubailer (Ömer Hayyam)
 • Zamanın Kısa Tarihi (Stephen Hawking)
 • Matematik Sanatı (Jerry P. King)
 • TED Gibi Konuş (Carmine Gallo)
 • Hikaye Anlatıcısının Sırrı (Carmine Gallo)
 • Kendini Yönetmek (Peter F. Drucker)
 • Checklist Manifesto: İşi Doğru Yapmanın Basit Bilimi (Atul Gawande)
 • İkna Etme Biliminde Ustalaşmak (Robert B. Cialdini)
 • Refactoring: Improving the Design of Existing Code (Martin Fowler)
 • Dava (Franz Kafka)
 • Bazen Olmaz (Özlem Gürses)
 • Gazi Mustafa Kemal Atatürk (İlber Ortaylı)
 • Vazgeçme: İnci Kefali Peşinde Bir Değişim Yolculuğu (Prof. Dr. Mustafa Sarı)
 • Palto (Nikolay Gogol)
 • Saatleri Ayarlama Enstitüsü (Ahmet Hamdi Tanpınar)

https://superpeer.com/oguz

Engineer @eBay, Frontend, JavaScript, Web

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store