Son 1–2 yıldır yapmak istediğim şeylerin ne yazık ki çok azını gerçekleştirebildim. Podcast yayını bunlardan bir tanesiydi. Özer Yılmaztekin ile birlikte “Null” Podcast adını verdiğimiz podcast yayınında 10.bölümü devirdiğimiz için sanırım bu konuyla ilgili artık birkaç şey söyleyebilirim diye düşündüm.

Öncelikle bu yazı podcast şöyle olur böyle yapılır gibi ahkam kesme yazısı değil. Zaten bu konuda ahkam kesecek son kişiyimdir muhtemelen :) Biz ne yapıyoruz, niye yapıyoruz onu anlatmaya çalışacağım.

Vaktimin büyük bir kısmını geçirdiğim frontend dünyasıyla ilgili podcast yapmayı önce kendi kendim denemeye çalıştım. Ancak insanın kendi kendine belli bir süre bir konu hakkında konuşması zordu açıkcası. Sunumlarda konuşmaktan çok farklı bir konu. Karşında seyirci yok, göz ve mimiklerle iletişime geçebileceğin insanlar yok. Özetle yapamadım.

Bu işi tek başıma yapamayacağıma ikna oldum sonunda. Genel olarak frontend, yazılım vb bi çok konuda en çok sohbet etmeyi sevdiğim kişilerden birine gittim. Sonra ortaya “Null” Podcast çıktı. İlk başlarda isim bulmak için epey kafa yorduk, baktık bir şey bulamıyoruz bari null deyip geçelim isim değil içerik önemli daha başlarken isimde takılıp kalmayalım dedik.

Neler konuşuyoruz?

Aslında yaptığımız iki frontend geliştiricinin bir konu hakkında yaptığı sohbetin kaydedilmesi ve paylaşılmasından ibaret.

Nasıl kaydediyoruz?

Kayıt için zencastr kullanıyoruz. Epey güzel özellikleri var. Premium üyelikte iki tarafın sesini wav formatında herkesin kendi lokaline kaydedip daha sonra bunları cloud’a upload ediyor. Dolayısıyla internet bağlantısında yaşanabilecek sorunlardan, ses kesintilerinden etkilenmiyorsunuz. Üstelik otomatik post-production yapıp sizi zahmetten kurtarıyor.

Şu ana kadar sanırım sadece 1 kere kesip biçme yaptık. Onun dışında ne kaydediyorsak onu olduğu gibi doğal haliyle yayınlıyoruz. Son zamanlarda post-production işini Premiere’de yapmaya başladık daha fazla esneklik sağlıyor bize.

Kayıt yaparken şu an profesyonel mikrofonlar kullanmıyoruz. Henüz kendimizi amatör olarak nitelendiriyoruz. Açıkcası profesyonel yayıncılar gibi bu işe yatırım yapacak düzeyde olduğumuzu düşünmüyoruz henüz. Şimdilik doğal, olduğu gibi sohbetlerimizi yayınlamaya çalışıyoruz. Zamanla daha iyi hale gelecektir tecrübe ettikçe bazı şeyleri iyileştirebilliriz belki.

Nasıl yayınlıyoruz?

Ne zaman yayınlıyoruz?

Nasıl dinleyebilirsiniz?

Nasıl takip edebilirsiniz?

https://superpeer.com/oguz

Engineer @eBay, Frontend, JavaScript, Web

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store