Son 1–2 yıldır yapmak istediğim şeylerin ne yazık ki çok azını gerçekleştirebildim. Podcast yayını bunlardan bir tanesiydi. Özer Yılmaztekin ile birlikte “Null” Podcast adını verdiğimiz podcast yayınında 10.bölümü devirdiğimiz için sanırım bu konuyla ilgili artık birkaç şey söyleyebilirim diye düşündüm.

Öncelikle bu yazı podcast şöyle olur böyle yapılır gibi ahkam kesme yazısı değil. Zaten bu konuda ahkam kesecek son kişiyimdir muhtemelen :) Biz ne yapıyoruz, niye yapıyoruz onu anlatmaya çalışacağım.

Vaktimin büyük bir kısmını geçirdiğim frontend dünyasıyla ilgili podcast yapmayı önce kendi kendim denemeye çalıştım. Ancak insanın kendi kendine belli bir süre bir konu hakkında konuşması zordu açıkcası. Sunumlarda konuşmaktan çok farklı bir konu. Karşında seyirci yok, göz ve mimiklerle iletişime geçebileceğin insanlar yok. Özetle yapamadım.

Bu işi tek başıma yapamayacağıma ikna oldum sonunda. Genel olarak frontend, yazılım vb bi çok konuda en çok sohbet etmeyi sevdiğim kişilerden birine gittim. Sonra ortaya “Null” Podcast çıktı. İlk başlarda isim bulmak için epey kafa yorduk, baktık bir şey bulamıyoruz bari null deyip geçelim isim değil içerik önemli daha başlarken isimde takılıp kalmayalım dedik.

Genel konseptimiz frontend odaklı içerikler üzerine kurulu. Frontend üzerine her konuda sohbet etmeye çalışıyoruz. Bazen gündemden seçiyoruz konuyu bazen bugün ne konuşalım diye birbirimize sorup kayıt yapmaya başlarken karar veriyoruz. Anlayacağınız üzere tüm sohbetler doğaçlama ve öncesinde herhangi bir hazırlık yapmıyoruz. Bu yüzden zaman zaman “bu konu hakkında pek bilgim yok” “emin değilim” “yanlış bilgi vermeyelim” gibi ifadeleri sık sık duyarsınız.

Aslında yaptığımız iki frontend geliştiricinin bir konu hakkında yaptığı sohbetin kaydedilmesi ve paylaşılmasından ibaret.

Malum corona günlerinden dolayı bir araya gelmemiz mümkün olmuyor. Ancak normal şartlarda Özer ve ben şehrin iki ayrı ucunda yaşıyoruz. O nedenle tüm bölümler uzaktan yapılıyor. Gündem normale döndüğünde aynı ortamda ara sıra kayıtlar yapmaya başlayacağız.

Kayıt için zencastr kullanıyoruz. Epey güzel özellikleri var. Premium üyelikte iki tarafın sesini wav formatında herkesin kendi lokaline kaydedip daha sonra bunları cloud’a upload ediyor. Dolayısıyla internet bağlantısında yaşanabilecek sorunlardan, ses kesintilerinden etkilenmiyorsunuz. Üstelik otomatik post-production yapıp sizi zahmetten kurtarıyor.

Şu ana kadar sanırım sadece 1 kere kesip biçme yaptık. Onun dışında ne kaydediyorsak onu olduğu gibi doğal haliyle yayınlıyoruz. Son zamanlarda post-production işini Premiere’de yapmaya başladık daha fazla esneklik sağlıyor bize.

Kayıt yaparken şu an profesyonel mikrofonlar kullanmıyoruz. Henüz kendimizi amatör olarak nitelendiriyoruz. Açıkcası profesyonel yayıncılar gibi bu işe yatırım yapacak düzeyde olduğumuzu düşünmüyoruz henüz. Şimdilik doğal, olduğu gibi sohbetlerimizi yayınlamaya çalışıyoruz. Zamanla daha iyi hale gelecektir tecrübe ettikçe bazı şeyleri iyileştirebilliriz belki.

Post-production işlemi tamamlanan kaydı SoundCloud’a yüklüyoruz. RSS üzerinden Spotify ve Itunes’a dağıtıyoruz.

Her hafta pazartesi gün içerisinde yeni bölümü yayınlıyoruz. Bazen gün kayabiliyor ancak genel olarak yayın günümüz pazartesi.

https://superpeer.com/oguz

Engineer @eBay, Frontend, JavaScript, Web

Engineer @eBay, Frontend, JavaScript, Web